Victorii-infrangeri: 255 - 128
Cea mai buna clasare: 2 (11 august 2014)
Pozitia actuala: 3

finala de la Shenzhen
Românca va disputa finala împotriva elveţiencei Timea Bacsinszky, locul 47 WTA. Aceasta a învins-o pe favorita a doua a turneului, jucătoarea cehă Petra Kvitova, scor 6-4, 6-4.

A treia jucătoare a lumii este în faţa unui nou turneu cîştigat, primul din 2015, dar poate obţine şi un bonus financiar consistent.

Simona Halep ar putea cîştiga 280 de puncte WTA şi 111.000 de dolari dacă se va impune în finala de mîine dimineaţă.

Game, set și meci: 6-2, 6-3 game. După un meci destul de dificil, Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Shenzhen.

6-2! PRIM SET câștigat de Simona Halep, într-o manieră categorică! Saisai Zheng are probleme fizice, cât și de neregasirea în joc. Primul act a durat 40 de minute.

Meciul a fost la discretia favoritei numarul unu, Halep etaland un joc precis in fata reprezentantei gazdelor (partida a durat o ora si 27 de minute).

Ocupanta locului 3 in clasamentul WTA o va intalni pe Timea Bacsinszky din Elvetia, care a invins-o pe Petra Kvitova (locul 4 WTA), cu 6-4, 6-4.
Timea Bacsinszky ocupa locul 47 in clasamentul WTA.

Simona Halep a mai intalnit-o pe elvetianca o singura data, avand o victorie impotriva ei, in 2010, la Tourhout.
Intalnirea dintre cele doua se va disputa sambata.

"Sunt foarte mandra de mine, sunt fericita pentru aceasta calificare.
Nu am jucat la cel mai bun nivel al meu, dar e un rezultat important.
Publicul a fost fantastic, le multumesc spectatorilor. Ii astept si maine la finala, sa fie aproape de mine.
Sper ca lumea sa ma sustina pe durata intregului an.
Vreau sa ma gandesc deocamdata doar la meciul de maine, dar nu ascund ca imi doresc sa ajung din nou la Singapore, la finalul anului.
Am mult de munca si trebuie sa devin din ce in ce mai buna pentru asta
"

Zheng asta, a bătut toate româncele pe care le-a întâlnit. Simona i-a dat însă o lecție de tenis  de să o țină minte toata viata. A alergat chinezoaica în 2 seturi cât în 3 meciuri de 3 seturi. Tehnica își spune cuvântul.